Make-or-buy analysis | Human Resource Management homework help

 

Read Case Study 1: Make-or-Buy Analysis (pp. 111-112) at the end of  Chapter 5. In a two- to three- page paper (not including the title and  reference pages), respond to the items addressed below. Make sure your  responses are complete and thorough. In addition to your responses, you  will be graded on the accuracy of your calculations.

Your task in this assignment is to assist the director of Wuksachi  Restaurant to make a decision. Prepare an analysis showing what the  total cost and the cost per dinner roll would be under each of the two  alternatives given in the case study. Assume that 150,000 dinner rolls  are needed each year.

In your analysis

  • Determine a course of action you would recommend to the director, justifying your response.
  • Provide and justify recommendations if the company’s needs were (a) 200,000 rolls per year and (b) 250,000 rolls per year.
  • Describe other factors that the director should consider before making a decision.

You must cite and reference the textbook and at least two other  scholarly sources. Your paper must be formatted according to APA style  as outlined in the Ashford Writing Center.

case study 1:

“In my opinion, we ought to stop making our dinner rolls and accept that outside supplier’s offer,” said Mary, managing partner at Wuksachi Restaurant. “At a price of 15 cents per dinner roll, we would be paying 50 cents less than it costs us to bake the bread in-house. Since we use 150,000 rolls a year, that would be an annual cost savings of $75,000,” Wuksachi’s actual cost to prepare these dinner rolls is shown below (based on 150,000 dinner rolls per year):Direct material$20,500Direct labor$36,200Variable overhead$20,800Fixed overhead ($2.80 general company overhead, $1.60 depreciation, and $0.75 supervision)$20,000Total cost per roll$0.65A decision about whether to make or buy the bread is especially important at this time, since the oven used to make the bread is completely worn out and must be replaced. The choices facing the restaurant are as follows:

  • Alternative 1: Purchase a new baking oven and continue to make the rolls. The oven would cost $18,000; it would have ten years of useful life and no salvage value.Alternative 2: Purchase the dinner rolls from an outside supplier at 15 cents per roll under a one-year contract.

The new baking oven would be more efficient than the oven that Wuksachi Restaurant has been using and, according to the manufacturer, would reduce direct labor and variable overhead costs by 20 percent. The restaurant would use the space now being used to produce the rolls for storage and an additional refrigerator.Your task:

  • 1.To assist the director in the making a decision, prepare an analysis showing what the total cost and the cost per dinner roll would be under each of the two alternatives given above. Assume that 150,000 dinner rolls are needed each year. Which course of action would you recommend to the director? 
  • 2.Would your recommendation in (1) above be the same if the company’s needs were: (a) 200,000 rolls per year or (b) 250,000 rolls per year? Show calculations to support your answer, with cost presented on both a total and a per-unit basis.
  • 3.What other factors would you recommend that the director consider before making a decision?

(Ojugo 111-112)

Ojugo, Clement. Practical Food and Beverage Cost Control,  2nd Edition. Cengage Learning, 20090331. VitalBook file.

The citation provided is a guideline. Please check each citation for accuracy before use.

Order a unique copy of this paper
(550 words)

Approximate price: $22

Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our guarantees

Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

Money-back guarantee

You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

Read more

Zero-plagiarism guarantee

Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

Read more

Free-revision policy

Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

Read more

Privacy policy

Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

Read more

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency